20 Mart 2018 Salı

KASİDE-İ BÜRDE

Kaside-i Bürde'nin müellifi olan İmam-ı Busayri Hazretleri, sofiyye-i aliyyenin büyüklerindendir.

Bir gün felç oldu, bedeninin yarısı hareketsiz kaldı. Resulullah'a tevessül edip, insanların en üstününü öven, meşhur kasidesini hazırladı.

Rüyasında Resulullaha okudu. Rasulüllah Efendimiz, çok beğenip, arkasından mübarek hırkasını çıkarıp, imama giydirdi. Bedeninin felçli olan yerlerini mübarek eli ile sıvazladı. Uyanınca, bedeni sağlam idi. Hırka-i Saadet de, sırtındaydı. Bunun için, bu kasideye Kaside-i bürde denilmiştir. Bürde, hırka, palto demektir.

İmam-ı Busayri Hazretleri sevinerek, sabah namazına giderken, zühd ile meşhur bir zata rastladı. İmam-ı Busayri'ye, "kasideni dinlemek isterim" dedi. "Benim kasidelerim çoktur. Hepsini herkes bilir" dedi. "Kimsenin bilmediği, bu gece Resulullaha okuduğunu istiyorum" deyince, "Bunu hiç kimseye söylemedim. Nerden biliyorsun?" dedi. O zat da, rüyasını olduğu gibi haber verdi.
Ruhen şifa bulmak isteyenler; lütfen abdestli ve tavazu içinde dinlerlerse, kesinlikle şifayap olurlar. Kaside-i Bürde ruhların ferahlamasına ve feyzi ilahinin akmasına mahza vesiledir.             

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder